İzmit Makina Genel Müdürü ve Esdurmuşoğlu İnşaat’ın Ortağı Sami DURMUŞOĞLU Sorularımızı Yanıtladı

İzmit Makina Genel Müdürü ve Esdurmuşoğlu İnşaat’ın Ortağı Sami DURMUŞOĞLU Sorularımızı Yanıtladı

“Kentsel Dönüşüm Lüks Değil Bir İhtiyaç”

Kocaeli’nin başarılı iş adamlarından İzmit Makina Genel Müdürü ve Esdurmuşoğlu İnşaat ortaklarından Sami Durmuşoğlu, son yıllarda  akıllı binalara talebinin daha çok olduğunu belirtti. Durmuşoğlu, Kocaeli ve çevresinde sektörün inşaat faaliyetleri, değişen yaşam tarzı ve gelişen ihtiyaçlara bağlı olarak dönüşüm geçirdiğini, sektörde oluşan yeni eğilimler doğrultusunda akıllı bina sistemleri, çevreci yapılar, modern yaşam alanları, ev-ofis sistemleri ile eğlence ve aktivite merkezleri modern projelerin vazgeçilmezleri arasına girdiğini söyledi.

Durmuşoğlu ile yaptığımız röportajın ana hatlarına birlikte göz atalım…

Sayın Durmuşoğlu, bize kendinizi tanıtır mısınız?

1975 yılında İzmit’te doğdum. Aslen Trabzonlu olup öğrenim hayatımın çoğu yıllarını İzmit’te geçirdim. Evli ve 3 çocuk sahibiyim.1993 yılında başladığım makine imalatıyla İZMİT MAKİNA fabrikasında GENEL MÜDÜR OLARAK görev yapıyorum. Aynı zaman da ESDURMUŞOĞLU İNŞAAT ve Lukka Cafe işletmelerini de başarıyla sürdürüyorum.

Bildiğimiz kadarıyla başarılı bir iş adamısınız. İş hayatınızda belirli bir ilkeniz var mı, başarınızın sırrı ne?

Genel iş hayatımda bir ilkeye her zaman saygı duymuşumdur. Bu ilkeyi tanımlamak gerekirse; her şartta kendisiyle barışık, dürüst olanlar daha uzun ve emin bir şekilde yol katediyor. İşveren dürüst ve yasalara uyarsa kontrol ve disipline gerek kalmaz.

Makine ressamısınız ama, bir koltukta bir kaç karpuz barındırıyorsunuz. Bir yönünüzle Trabzonlular Derneği başkanısınız, diğer yönünüzle de inşaat işi ile uğraşıyorsunuz. İnşaat işine neden ve nasıl girdiniz?

Gelişen inşaat sektörü bu sektöre girmeme sebep oldu tabi. 1993 yıllından beri İZMİT MAKİNA bünyesinde çeşitli anahtar teslim inşaat işleri yaptık. Ve bu bana büyük bir tecrübe kattı. Bu nedenle inşaat sektörüne kardeşimle  (Erhan Durmuşoğlu) ile birlikte girdik ve ESDURMUŞOĞLU İnşaat firmasını kurduk. Sektöre hızlı bir giriş yaptık, çok şükür İzmit halkı bize güvendi ve sektörde hızlı bir yükseliş yakaladık. Halen bu sektörde hatırı sayılır bir çalışma sürdürüyoruz…

Kocaeli ve çevresinde inşaat sektörü ne durumda?..

Kocaeli ve çevresinde sektör; inşaat faaliyetleri, değişen yaşam tarzı ve gelişen ihtiyaçlara bağlı olarak dönüşüm geçirmektedir. Son yıllarda sektörde oluşan yeni eğilimler doğrultusunda akıllı bina sistemleri, çevreci yapılar, modern yaşam alanları, ev-ofis sistemleri ile eğlence ve aktivite merkezleri modern projelerin vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Konut piyasasında kentsel dönüşümün önemi artarken, konut-dışı ticari yapılarda ise sosyal ihtiyaçları odağına alan yapılanmalar söz konusudur. Kamu kaynaklı büyük altyapı ve dönüşüm projeleri ile yurt dışı müteahhitlik işlerinde sektörün iş hacminde önemli paya sahiptir. Başta büyük kentler olmak üzere sektöre yönelik doğrudan yabancı yatırımlar da artmaktadır. Tabii biz de ESDURMUŞOĞLU İnşaat olarak bu sektörde her zaman Kocaeli halkına hizmet vereceyiz.

Sizce arsa alıp oraya inşaat yapmak mı, yoksa mevcut eski bir binayı yıkıp yerine yapmak mı daha akılcı?

Kentsel dönüşüm bir lüks değil, bir ihtiyaç.Tabii ki arsa alıp inşaat yapmak maliyet açısında daha mantıklı. Ancak ülkemizde “kentsel dönüşüm” yapılması gereken bölgeler bulunmaktadır. Bu çerçevede kentsel dönüşüm nedir bu konuya biraz değinmek istiyorum. Kentsel dönüşüm aslında yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı “Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun”dur. Kanunun adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’nin neresinde olursanız olun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkıldı – yıkılacak durumdaki evinizi bu kanun ile devletin sağlamış olduğu yapım kredisi, kira yardımı, belediye harç – vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilirsiniz.

Van Depremi; çarpık, denetimsiz kentleşmenin bize nelere mal olacağını bir kez daha hatırlattı. Maalesef sadece Van değil, Türkiye’ nin bel kemiği İstanbul, İzmir başta olmak üzere tüm şehirlerimizdeki binalarımız afet ve depremlere karşı dayanıksız. Afetlerde yitirilen can kaybı sıralamasında ise dünya üçüncüsüyüz. Bu gerçeği kabullenip kentsel dönüşüm ile kendi evlerimizi başka alanlara kaydırılma korkusu yaşamadan yeniden inşa edebiliriz.

17 Ağustos depreminden sonra şehirleşme geriye doğru kaymaya başladı. Çok sayıda modern siteler yapıldı. Bu durumu olası bir depremden kaçış olarak mı, yoksa büyüyen şehrin ihtiyacı olarak mı görüyorsunuz?

Şehirleşme geriye doğru kayması bence büyüyen şehrin ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Çünkü şehrin iç kısımlarında boş bölgeler kalmadı. Tabii 17 ağustos depreminin de etkisi çok büyük. Depremi yaşayan insanlar dağlık ve tepelik bölgelerde zeminin sağlam olması nedeniyle bu bölgeleri tercih etmektedir.

Sayın Durmuşoğlu, bugün Kocaeli de en çok prim yapan bölgeler hangileri. Osmangazi Köprüsü çevresine çok değer kattı mı?

Kocaeli’deki Organize Liman Bölgesi gibi projeler yeni gelişme ve yatırım fırsatları doğuracak. Bu bölgenin dışında Köseköy, Başiskele, Gölcük ve Karamüsel en çok prim yapan bölgeler arasında.

2017’den neler bekliyorsunuz, okurlarımıza bir mesajınız olacak mı?..

Öncelikle huzurlu bir ülke istiyorum, tüm kötü günlerin son bulması, akan kanın durması, yaşam standartlarının yükseldiği bir yıl olmasını istiyorum. Herkese çok teşekkür ederim.

Sayın Durmuşoğlu biz teşekkür ederiz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir