Şahin Yapı’dan 2017’ye Umut Dolu Bir Bakış…

Şahin Yapı’dan 2017’ye Umut Dolu Bir Bakış…

Tevfik Şahin “26 Bin Ürün Türü İle İnşaat Sektörünün Hizmetindeyiz”

“İnşaat sektörü 2016 ya kadar güzel ve hareketliydi, daha tamamlanmayan devam eden bir sürü projeler, kentsel dönüşümler var. Bunlar devam edecek tabi, ancak günümüz şartlarında piyasalarda bir güvensizlik var. Döviz kurlarının yükselmesi, banka faiz kredilerinin yüksek olması bir de ülkemizin üzerinde dış güçler tarafından oynanan oyunlar da etken tabi.”

Sayın Şahin, biraz kendinizden bahseder misiniz?

1978 Çankırı doğumluyum. Çocukluğum ve okul hayatım burada geçti. O sıralarda ailem İstanbul’ da yaşıyordu. Okulumun bittiği 1992 yılında ben de İstanbul’a ailemin yanına geldim. O zamanlar Kadıköy’ün bir mahallesi olan Kayışdağı’ndaki aile şirketimizde babam ve kardeşlerimle ticaret hayatına başladım. Aynı zamanda okul tercihimi de akşam lisesinden yana kullandım. Gündüzleri çalışıp, akşamları okuyup liseliyi bu şekilde bitirdim. Daha sonra askerlik, peşinden de evlilik hayatım başladı. 3 çocuk babasıyım. Aynı zamanda amatör bir spor kulübünde başkanlık yapıyorum. Sporu seviyorum. Çevremdeki insanlara, gençlere ve insanlığa bir şeyler yaptığım zaman kendimi mutlu hissediyorum. Onlar için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Şahin yapı olarak, ne zaman bu işe girdiniz, firmanın kuruluşundan bahseder misiniz?

Altyapı ürünleri olan beton boru ve beton elemanları üretimi yapıyorduk.1996 yılında Tuzlaya taşındık ve üretime burada devam ettik. Bu durum 2003 yılına kadar devam etti. Bu yıldan itibaren inşaat ve yapı sektörüne girmeye karar verdik. Babam MUSTAFA ŞAHİN öncülüğünde 4 kardeşimle beraber inşaat, yapı ve hırdavat malzemeleri üzerine birçok marka bayilikleriyle ve inşaat projemiz ile yola devam ediyoruz.

İnşaat sektörünün önemli boyutlara ulaşması ile birlikte sanırım sizde de önemli bir hareket vardır ve bu da çok doğal. Geçmiş yıllara kıyasla sektörünüzdeki gelişmeden bahseder misiniz?

Tabiiki geçmiş yıllara göre çok daha hareketlilik var. Günümüz şartlarında teknolojinin gelişmesiyle birlikte insaat alanındaki kullanılan malzeme ekip ve ekipmanların yeniliklerin çeşidine yetişilmiyor. Günümüzde sürekli yeni ürünlerle karşılaşıyoruz. İstekler çok değişken olduğundan inşaat sektörünün malzemesinde sınır yok. Kalıp sistemleri, yapı kimyasalları, izolasyon ürünleri, tesisat, boya teknolojileri ve aklıma şuan gelmeyen yüzlerce ürün gün geçmeden piyasaya giriyor. Bu gelişmeler de sektörde hareketlilik sağlıyor. Bu ürünler hem imalatı kolaylaştırıyor, hem de daha kaliteli bir işçilik ve kalite ortaya çıkartıyor. Bunun yanı sıra iş güvenliği yasası çerçevesinde eskiye nazaran firmalar daha tedbirli bu da iş güvenlik malzemeleri hareketliliği konusunda etkili oluyor.

Şahin yapı olarak bir müteahhit inşaatında kullanacağı kalemlerin tümünü sizden bulabiliyor mu? Daha açık bir değişle ürün gamınızda neler var?

Şahin yapı olarak müşterimizin talebi doğrultusunda yok kelimesini kullanmayı sevmiyoruz. Firmamızda temelden çatıya bütün ürünler mevcuttur. İnşaat sektörü dışında bölgemizde üretim yapan birçok firmanın hırdavat malzeme, sarf malzeme tedariğini yapıyoruz. Ürün gamımızda yaklaşık olarak 26.000 kalem ürün var. Bunlar neler diye sorduğunuzda saymak mümkün değil tabi ki ama genel başlıklar halinde söyleyecek olursak yapı kimyasalları, izolasyon malzemeleri, boya ve yardımcı ürünleri, tesisat malzemeleri, alt yapı malzemeleri, beton boru, gaz beton, kum, çimento, alçı, elektrikli el aletleri, jeneratör, tel, çivi, vitrifiye ürünleri daha ismini sayamadığım bir sürü ürün.

Bugün ve bundan sonra, inşaat sektörünü nasıl görüyorsunuz?

İnşaat sektörü 2016 ya kadar güzel ve hareketliydi, daha tamamlanmayan devam eden bir sürü projeler, kentsel dönüşümler var. Bunlar devam edecek tabi, ancak günümüz şartlarında piyasalarda bir güvensizlik var. Döviz kurlarının yükselmesi, banka faiz kredilerinin yüksek olması bir de ülkemizin üzerinde dış güçler tarafından oynanan oyunlar da etken tabi. Bu durumlar insanlarda güvensizliğe yol açıyor, yatırım yapmaya korkuyorlar. İnşallah her şeyin güzel olması için dua ediyorum.

Merkezimiz Tuzla Orhanlı’ da olmasına rağmen çevre il ve ilçelere de satış yapıyor musunuz?

Evet, yeterli sayıda araç ekip ve ekipmanımız var. Bölgemizde Yalova, Sakarya, Kocaeli, İstanbul Avrupa yakasına kadar sevkiyatlarımız var. Hatta fabrika sevkli ürünlerde Türkiye’nin her yerine satışlarımız var.

Bir inşaat firması sizden daha çok neler talep ediyor?

Bizde inşaat adına her şey var, yalnız bir inşaat firmasının en çok talep ettiği şey samimiyet, güven, kalite ve hizmet. Biz de çalışanlarımla birlikte bu konuda her zaman hassas hareket ediyoruz.

Ürünlerinizin inşaat firmalarına ulaştırılmasında bir sıkıntı yaşıyor musunuz?

Kesinlikle bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bu sadece trafiğin yoğun olduğu saatlere denk gelirse aksaklıklar olabiliyor, buna hava şartları da dahil çok sıkıntı yok.

Sayın Şahin biraz da beklentilerinize gelelim. Yeni yılda neler bekliyorsunuz?

Açık konuşmak gerekirse yeni yılda şu yatırımı yapalım, bu yatırımı yapalım diye bir şey düşünmüyorum. Şu anda ülkemiz zor günler geçiriyor, ülkemiz üzerinde çok oyunlar oynanıyor sadece her şey güzel olsun istiyorum. İnsanlar birlik beraberlik içinde huzurlu yaşasınlar, herkes kendi dünyasını yaşasın istiyorum. Sağlıklı, huzurlu, hayırlı günler bekliyorum…

Şahin yapı olarak okuyucularımıza neler söylemek isterseniz?

Derginizin inşaat sektörüne ve yana sanayisine hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnanıyorum ki bu sektör ile ilgili her birim İNŞA-ART Dergisi’ni beğenecektir.

Bir son söz alalım sizden…

BAŞARI AZİM GEREKTİRİR, AZİM İSE İRADE. BAZI HEDEFLER BAŞARISIZ OLMAYA DA DEĞER, GERÇEK BAŞARI, BAŞARISIZ OLMA KORKUSUNU YENEBİLMEKTİR.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir