TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok

“En Büyük Sıkıntı İmar İzninin 4 Katla Sınırlandırılması”

“Kocaeli merkez ve ilçelerinde cazibesini yitiren ve düşüşte olan bölge bulunmamaktadır. Önümüzdeki yıllarda da yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler yine Başiskele, Bahçecik ve Kartepe olacaktır. Bunun dışında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi son dönemde yıldızı parlayan bir diğer bölge olarak göze çarpıyor.” Kocaeli’de inşaat sektörünün son durumunu TMMO Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok dergimiz İNŞA-ART’a anlattı:

Sayın Ok, kısaca kendinizden söz edermisiniz?

1976 yılında Kocaeli İzmit`te doğdum. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Aynı yıl meslek hayatına başlayıp, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Kocaeli Şubesine üye oldum. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Kıyı ve Liman Mühendisliği Lisansüstü programını bitirdim. Proteknik Uluslararası Mühendislik ve Proteknik Yapı ve Zemin Laboratuvarı firmalarının kurucu ortaklarındanım ve burada serbest inşaat mühendisliği yapıyorum. İMO Kocaeli Şubesi 7. Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği, 9. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundum. Kocaeli Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Meclis Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üst kurul delegesiyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Şu an İMO Kocaeli Şubesi 10. Dönem başkanlık görevini yürütüyorum.

Kocaelide inşaat sektörünü şimdi ve gelecekte nasıl görüyorsunuz?

Konut sektörü ilimizde her zaman tartışılıyor. Birçok güçlü inşaat firması bu zor şartlar altında konut projeleri üretmeye çalışıyorlar. Kent Konut ve TOKİ gibi kuruluşlarla rekabet etmek durumundalar. 15 Temmuz sonrası Konut projelerinin Emlak Konut şemsiyesi altına alınması ve daha uygun koşullarda alıcılara satılması kararlaştırıldı. Bununla durgunlaşan konut sektörü yeniden canlandırılabilir, zordaki müteahhitlere nefes aldırabilir. Bu yıl yaşanan olumsuz olaylardan en az yarayla çıkmayı başaran Türkiye, yeni yıla da aynı pozitif havayla giriyor. 2016’dan çıkarılan derslerin gelecek yıla daha hazır olmayı sağladığı kaydediliyor. İnşaat sektörü için genel anlamda 2016 durgun bir yıl olarak geçti, ancak bu süreç kaliteli projeleri daha fazla öne çıkarmıştır. Yatırımların aralıksız devam ettiği inşaat sektöründe arsa sıkıntısı yaşayan yatırımcılar yeni yer bulmakta zorlandıkları ve rotayı Kocaeli’ye çevirdikleri için Kocaeli inşaat sektörünün yeni gözdesi olmuştur. 2017’de siyasi ve ekonomik istikrar yapısı bozulmadığı sürece daha da parlak bir geleceği olduğu muhakkaktır.

 Günümüzde konut fiyatlarında belirli bir düşüş var. Bunu neye bağlıyorsunuz. Başka bir değişle arz ve talebi dengeleyememe gibi bir durum mu söz konusu?

İstanbul’da kentsel dönüşüm ile stokların arttığı bölgeler ve lüks konutlarda fiyatlar düşüşe geçti. Projeler peş peşe bitince arz talebin çok önüne geçti. Fiyat düşüşündeki ikinci neden olarak da suni artışlar gösteriliyor. Yani fiyatlandırma hatası yapıp gereğinden pahalıya satılmaya çalışılan projeler şimdi mecburen makul seviyelere çekiliyor. Finansman sorunu çeken orta ve küçük ölçekli firmalar fiyatları düşürürken markalı konut projeleri üreten firmalarda indirim ve uzun vadelerle önünü açmaya çalışıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi olarak belirli bir hedefiniz var mı?

Malum mezun olan üyelerimiz özel sektörde veya kamuda görev almaktadır. Bu arkadaşlarımızın üstün vasıflar kazanması, mesleklerinde en iyi olmaları konusunda istek ve dileklerini gerçekleştirmek amacındayız.

Talep en çok hangi bölge ya da ilçelere oluyor?

Kocaeli merkez ve ilçelerinde cazibesini yitiren ve düşüşte olan bölge bulunmamaktadır. Önümüzdeki yıllarda da yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler yine Başiskele, Bahçecik ve Kartepe olacaktır. Bunun dışında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesi son dönemde yıldızı parlayan bir diğer bölge olarak göze çarpıyor

 Osmangazi Köprüsünün yapımı ile birlikte köprüyü gören bölgelerde arsa ve konut fiyatlarının arttığı fikrine katılıyor musunuz?

Osmangazi Köprüsü daha yapım aşamasında iken sektöre büyük bir hareketlilik getirdi. Köprünün silüetinin oluşmasıyla yatırımcıların ilgisi Kocaeli’ye yöneldi. Bu manada ciddi bir talep artışı var, özellikle yurtdışından ciddi yatırımcılar görüyoruz. İnternette verilen ilanlar bile değişti. İlanlar ‘Köprü manzaralı ev” diye veriliyor. Gayrimenkul fiyat ve kiraları, yüzde 15 ila yüzde 25 arttı. Bu oranın da üzerinde değerlenen gayrimenkuller de görüyoruz. Köprünün en net görülebildiği yerlerden biri olan Karamürsel’de, arsa, konut, arazi ve villalarda fiyatlar inanılmaz boyutlarda arttı. Projeler Karamürsel’e değer katmıştır.

İşbirliği içinde olduğunuz başka meslek kuruluşları da var mı, bunlara örnek verebilir misiniz?

Üyelerimizin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ve mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmanın yanısıra oda olarak diğer sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle kentin sorunları ve ihtiyaçları konusunda bilgi alışverişinde bulunmak. Meslek ve meslek çıkarlarıyla ilgili konularda resmi makamlarla işbirliği yaparak yardım ve önerilerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuat, normlar, şartnameleri incelemek, bunlar hakkındaki görüş ve düşüncelerini ilgililere bildirmek başlıca sorumluluklarımız arasında yer almaktadır. Kocaeli Şubesi olarak yerel yönetimlerle mesleki anlamda her zaman işbirliği içerisindeyiz.

Geri dönüşüm projelerinde sıkıntı yaşıyor musunuz?

AVM’ler, gökdelenler, rezidanslar, siteler… Bütün bunlar bir değişimin ve dönüşümün belirtileridir elbette. Kentsel dönüşüm süreci Türkiye’nin geleceğidir ve milli bir meseledir. Bu çerçevede eksiklikler süratle tespit edilerek sürecin daha sağlıklı hale gelmesi şarttır. Bu konuda Kocaeli’de en büyük sıkıntı imar izninin 4 katla sınırlandırılmasının doğurmuş olduğu engellerdir. Kocaeli’de mevcut imar düzenlemelerinin kentsel dönüşüme göre sil baştan ele alınması kaçınılmazdır.

Oda olarak 2017den beklentileriniz neler?

2016 yılı tüm dünya ve ülkemiz açısından, hüzünlü, acılı ve zorlu bir yıl oldu. Savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları ve doğal afetler, 2016’da da dünya gündemini meşgul etti. Bizler de inşaat sektörü ile uğraştığımız için yaşanan bu kötü olaylardan dolayı elbette etkilendik.  Yeni bir yılın başlangıcında bir önceki yılın gerçekleşmeyen temennilerini bir kenara bırakarak daha iyi şeylerin olmasını dilemek adettendir. Geleceğin daha güzel olacağına inanmak, aşırı iyimserlik gibi görünse de umutların yeniden yeşermesi için gereklidir. Her anlamda oldukça zor ve yorucu geçen 2016 yılından sonra artık Türkiye için toparlanma zamanı. Umarım 2017 yılı, Türkiye’de de kayıpların telafi edileceği ve güçlü büyümenin yaşanacağı bir yıl olur. Dünyaya ve ülkemize barış getirmesini temenni ediyorum.

Okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

İnşaat Mühendislerinin mesleki ve sosyal gelişmelerini sağlamanın yanında uzmanlık alanlarımızı toplum yararına kullanarak hizmet üretmeyi bir görev olarak görüyoruz. Mesleğimizin etik ve evrensel ilkelerini dikkate alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu gerekçelerle; bu uzun yolda değerli üyelerimizle birlikte yürüyeceğimizi de vurgulamak istiyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir