Dünyanın En İlginç 5 Mimari Eseri

Dünyanın En İlginç 5 Mimari Eseri

Nefes kesen manzaraları ve dış görüntüleri ile dikkatleri üzerine toplayan mimari yapıtlar her zaman, herkesin ilgisini çekmiştir. Bu tarz farklı, alışılanın aksine “anormal” olan yapıların her birinin ayrı bir hikayesi vardır. İşte bu gibi farklı, ilgi çekici ve ilginç olan mimari yapılardan bazıları…

Dans Eden Ev (Çek Cumhuriyeti)

Çekya’nın (Çek Cumhuriyeti) Prag şehrinde, Vlatava Nehri kıyısında yer alan binanın yapımı 4 yıl sürdü. Milunic ve Gehry tarafından inşa edilen bu binanın tarzı, sanat ve mimarlık çevreleri tarafından “yeni barok” olarak nitelendiriliyor. Mimarlar, Dancing House’u şehrin kültür merkezi yapmayı planladılar ve bu bina zaman içerisinde Prag’ın sembollerinden biri haline geldi.

Wonderworks (Pigeon Forge, ABD)

Şiddetli bir fırtınaya maruz kalan bir evin, başka bir ev üzerine tepe taklak düşmesini andıran bu mimari yapıt, Pigeon Forge’de bulunmaktadır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu binaya giriş ücretsiz. Bu binanın girişinde yalnızca büyük bir salon var ve yerde olması gereken herşey tavanda.

Kansas Halk Kütüphanesi (Missouri, ABD)

Teknolojinin ilerlemesiyle kütüphanelere ilgi azalmış durumdadır. Kitaplara olan ilgiyi arttırmak için ABD’nin Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edilmiş. Dış cephesi, rafa dizilmiş kitaplar görünümünde tasarlanan kütüphanenin yapımı 2004 yılında tamamlandı.

Küp Evler (Rotterdam, Hollanda)

Piet Blom tarafından 1977 senesinde inşa edilen küp evler Rotterdam ve Helmond şehirlerinin silüetine alışılagelenin dışında bir tat katmıştır. 45 derecelik açı ile yatırılmış küpler, yerel halkın ve turistlerin ilgisini çekiyor. 100 m² bir hacmi olmasına rağmen küplerin yerleştirilme şekli nedeniyle 25 m²si yaşam alanı olarak kullanılamıyor.

Çarpık Ev / Krzywy (Sopot, Polonya)

Çarpık Ev, Polonya’nın Sopot şehrinde bulunan bir binadır. 2004’te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m²’ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olan Çarpık Ev (Krzywy Domek binası), Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir