3 ÇİZGİM MİMARLIK ASLIHAN SUSOY’A SORDUK

3 ÇİZGİM MİMARLIK ASLIHAN SUSOY’A SORDUK

İÇ MİMAR; Yaratıcı olmalı, yenilikleri takip ediyor olmalı, araştırmacı olmalı, en önemlisi hizmet vereceğimiz müşterimizi iyi bir dinleyici olup gerekli analizleri yapıp müşterimizin isteklerini bizim fikirlerimizle harmanlayıp farklı özgün tasarımları ortaya çıkarabilmelidir.

ASLIHAN SUSOY KİMDİR?

1988 yılı doğumluyum. İzmirliyim. Babamın mesleği dolayısıyla eğitim hayatım farklı şehirlerde ve farklı kültürleri öğrenerek geçti. Öncelikle Antalya Akdeniz Üniversitesi Dekor Tasarımı daha sonra İzmir Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı bölümlerini bitirdim. Uzun bir eğitim hayatım süresince farklı firma ve atölyeler de staj yaptım. İnşaat ve de mobilya sektöründe görev aldım. Üniversite mezuniyetinin ardından evlilik, bu sebeple Kocaeli’ne yerleştim. Kocaeli’ye yerleşmemin ardından Türkiye’nin en büyük yapı market zinciri olan kurumsal bir firmada Mimari Hizmetler Departmanın Bölge Mimarı olarak 5 yıla yakın yöneticilik yaptım. Kazandığım tecrübe ve deneyimlerimi tarzıma göre Kocaeli halkına yansıtabileceğim mimarlık ofisimi kurma kararı aldım. Çalışma arkadaşlarım İnşaat Mühendisi Kadir Özer ve Jeoloji Mühendisi Cüneyt Gençoğlu ile birlikte 3 Çizgim Mimarlık ofisimizi kurduk.

SİZCE İÇ MİMARLIĞIN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER NELERDİR?

Yaratıcı olmalı, yenilikleri takip ediyor olmalı, araştırmacı olmalı, en önemlisi hizmet vereceğimiz müşterimizi iyi bir dinleyici olup gerekli analizleri yapıp müşterimizin isteklerini bizim fikirlerimizle harmanlayıp farklı özgün tasarımları ortaya çıkarabilmelidir.

BİRÇOK İÇ MİMAR GİBİ SİZ DE ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞMAYI TERCİH EDENLERDENSİNİZ… PEKİ, ÖZEL SEKTÖRDE İÇ MİMARLIĞIN ARTI VE EKSİ YÖNLERİ NELERDİR?

Bizimle çalışmak isteyen müşterilerimiz İç mimarlık mesleğinin içeriğinin ve de kendilerine teknik olarak verebileceklerimizin farkında olan kişiler olası bizim artımızdır. Mekânlar tasarlanırken çok yönlü düşünmek gerekir. Mekânın bulunduğu hava şartlarından, fiziksel özelliklerinden tutun maddi imkânlara kadar bilimsel verilere dayanılması gerekir. Tüm bu parametreleri toplayıp bir plana çevirip ve işleve sokmak uzman bilgisi gerekmektedir. Yapılan bir yanlış zincirleme olarak birçok hatayı ardı ardına getirerek sağlıksal, maddi ve manevi hataları da yanında getirecektir. Bu nedenle bir iç mimar projeyi en ince ayrıntısına kadar sanatsal olarak tasarlayarak ve de uygulamayı yöneterek süreç ve sonuç olumlu sonlanmaktadır.
Eksi yönlerini ele alırsak, bilindiği gibi inşaat sektöründe meslek ile ilgili eğitimi olmayan birçok kişinin bu işi yapıyor olmasıdır.

BİRAZ DA HİZMETLERİNİZDEN BAHSEDELİM…

Biz yola çıkarken en önemli şeyin fonksiyon olduğunun bilincinde olarak, ‘Ulaşılabilir Lüks’ kavramı ile hayatlara dokunuyoruz. Ekip olarak alanında uzman kişileriz. İç Mimar ve Mühendis ortaklığından çıkan en önemli şey de; kullanışlı estetik mekanlar yaratma. Bu bazen özel yaşam alanı olan evlerimizin banyosu, mutfağı ya da tamamı. Bazen de toplu yaşam alanı olan ticari ve idari alanlar. Bu bir hukuk bürosu olabilir bir fabrikanın yönetim binasının tamamı olabilir. Ve tabii ki en önemli özelliğimizden bir diğeri ise; sadece tasarım aşamasında kalmayıp bire bir uygulamasını da profesyonel personellerimizle anahtar teslim olarak müşterilerimize teslim ediyor olmamızdır.. Böylelikle müşterilerimiz tek bir muhatap ile görüşerek tüm bu tasarım ve tadilat aşamasını garantili bir şekilde tamamlamış oluyor.

SON OLARAK BU MESLEĞİ İCRA ETMEK NİYETİNDE OLAN GENÇ ARKADAŞLARIMIZA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

En önemli şeyin işini sevmek olduğunu düşüyorum. Hangi mesleği yaparsanız yapın eğer gerçekten keyif alınmalıdır. Günümüz gençlerin en büyük problemlerinden biri meslek seçimidir. Bilinçsizce yapılıyor. Kendilerini tanımıyorlar meziyetlerini bilmiyorlar. Bu yüzdende üniversite sınavında aldıkları puan üzerinden seçim yapıyorlar. İç mimar olmak isteyen genç arkadaşlarımız öncelikle bu mesleği icra eden birden fazla mimar ve iç mimarla görüşmeliler. Birçok meslekte olduğu gibi okuldan mezun olduğunuzda tecrübe ve bilgiye sahip olarak mezun olmuyorsunuz. Mezun olduktan sonra önemli olan kendinizi geliştirmeniz ve dünyada olan biten gelişmelerden haberdar olarak bu gelişmeleri kendi projelerinize aktarmanız. O yüzden tercih yapmış ve yeni başlayan gençlere diyorum ki; hayatınız boyunca çok çalışmaya hazır mısınız?
Bir de bu mesleği gerçekten seviyorsanız iş hayatı okul döneminden daha zevkli geçecek buna emin olun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir