KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ YENİ BAŞKANI FARUK MAMİK’E SORDUK

KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ YENİ BAŞKANI FARUK MAMİK’E SORDUK

Müteahhitler Birliği olarak; üyelerimiz ile güç birliği yaparak konsorsiyum oluşturup; içerisinde sosyal donatıları olan büyük yaşam alanları üretmeyi hedefliyoruz.

FARUK MAMİK KİMDİR?

1975 yılının 25 Ağustos sıcağında Kars’ın Susuz ilçesinde hayata gözlerimi açtım ve hayatımın çocuk dönemimi, eğitim hayatımı ve ilk iş deneyimlerimi doğduğum bu şehirde tecrübe ettim.
İlk ticarete girişim 1995 yılında MAMİK ALTIN ve SEVAL KUYUMCULUK adı altında gerçekleşti. Başarıyı hedefleyen ve ileriyi görebilen biri olduğum kanaatindeyim ki; şu anki konumumda geçmiş tecrübelerim bana ışık tutmakta.
1997 yılında kesin bir duruşla ticaretimi Kocaeli şehrimizde taçlandırma kararı aldım ve bunu başardım. O yıllarda samimiyet, dürüstlük ve gerçekleştirdiğim doğru işlerle şehrimizde önemli bir yere sahip oldum. 2005 yılında ticaretimi daha da ileriye taşıyacağımı öngörerek inşaat sektörüne geçiş yaptım. Geçmişten günümüze birçok irili ufaklı inşaat projesinin üstesinden gelerek güçlü bir kimlik kazandım. Şehrin önde gelen inşaat projeleri de hayata geçirdiğim projelerin arasında yer almaktadır. Kısacası Faruk MAMİK, adıyla ve yaptığı işlerle sadece KOCAELİ’de değil, Türkiye’de de tanınmaya başladı. 2015’de BJK kurultay üyesi görevini üstlendim ve hala görevime devam etmekteyim. Farklı bir sektörü daha öngörerek 2017’de MAMİKLER DÜĞÜN SALONU’nu faaliyete geçirdim. Şuan da da İMKON yönetim kurul üyeliği ve Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanlığı görevlerimi yürütmekteyim.
Bunlardan daha önemlisi güzel bir aileye sahip 2 çocuk babası olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum.

KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ DERNEĞİ YENİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK ÖNCESİNDE YAPILMAMIŞ YA DA EKSİK BIRAKILMIŞ ÖNGÖRÜLERİNİZİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ İLE ANLATIR MISINIZ?

Geçmiş dönemde yönetim kurulu üyesi olduğum Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak; üyelerimiz ve ilgili kamu kuruluşları ile yakın temas halinde olduk ve sektör problemlerine çözüm önerileri ürettik. Ancak geçen dönemde yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi ile ülkemizin gündeminin Fetö ile mücadeleye ağırlık vermesi ile bizde birçok gündem maddemizi öteledik. Yeni dönemde üye ilişkilerine ve bilgi transferine daha da fazla önem vereceğiz. Ticaret odasının sektörümüzle ilişkili olan komitesi ile geçmiş dönemde yaşanan iletişim sorunlarını giderip güç birliğini arttırmaya çalışıyoruz. İnşaat sektörünün ekonomik olarak zorlu bir süreçte olduğu günümüzde üyelerimiz ve sektör paydaşlarımız ile bu dönemi birlikte aşacağız.

2018 YILININ İLK ALTI AYI NASIL GEÇTİ, SEBEPLERİ İLE AÇIKLAR MISINIZ?

2018 yılının ilk 6 ayı müteahhitlerin beklentisinin çok gerisinde zorlu bir dönem olarak geçmiştir. İnşaat malzemelerinin öngörülmez artışı, konut kredilerinin aşırı yükselmesi, bankaların inşaat sektörüne bakışının olumsuz yönde değişmesi ve yüksek sermaye ihtiyacı olan firmalara desteğini azaltması, dövizin yükseleceği beklentisi ile yatırımcının gayrimenkul alımlarını ertelemesi ilk 6 ayın olumsuz geçmesinin en önemli sebeplerindendir.

PEKİ, BU KONULAR HAKKINDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Sektöre giriş ve çıkışın kontrolsüz olması arz ve talep arasında dengenin sağlanmamasına sebep olmaktadır.10-15 yıllık yaklaşık 500 bin olan konut üretimi son yıllarda yıllık 1.5 milyona çıkmıştır.

Akılcı politikalar ile arz ve talebin dengelenmesi gerekirken bu denge kontrolsüz bir şekilde piyasaya bırakılmıştır. Bugün piyasa ve sermaye zorunluluğunu içeren yeni kuralların uygulanmaya sokularak sektör denetim altına alınmalıdır.

MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ YAPILAN YA DA YAPILACAK OLAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİN NERESİNDE?

Geçmiş dönem Başkanımız Sn. Zekai İren döneminde KMB kentsel dönüşümü gerçekleştirebilmek için yoğun çaba gösterdi. Şehir planlamaları, İnşaat Mühendisleri ve Mimarların katılımcı olduğu programlar gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışmalar sonucunda ciddi emek harcanmış raporlar hazırlandı. Makul oranlarda yapılacak kat artışlarının kentsel dönüşümü hızlandıracağını tavsiye ettik. Trafik ve otopark sorunu merkezi yerleşimde yapılacak kat artışı taleplerimizin karşısında engel olarak gösterildi. Özellikle kentin tepelerindeki çarpık yapılaşmayı çözebilmek için ciddi istimlaklar ile yol genişletme ve otopark ihtiyacının karşılanabilmesi için belediyelerinde ciddi kaynağa ihtiyacı var. Biz Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak kendi kaynaklarımızı kullanarak Kocaeli’de Kentsel Dönüşümün öncüsü olmaya hazırız.

MESLEK YASASI’NDA GELİNEN SON NOKTA NEDİR?

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak bağlı olduğumuz İMKON (Türkiye İnşaat Müteahhitler Birliği Konfederasyonu) ile birlikte ”Müteahhitlik Meslek Yasası” konusu ile ilgili ciddi bir çalışma yaptık. Bu çalışmayı da ilgili kamu kuruluşları ve ilgili Bakanlığa ilettik. Bu yasanın ivedilikle çıkartılarak sektöre giriş ve çıkışın denetlenmesi sağlanacaktır.

KOCAELİ’DE KENT KONUT VE TOKİ’YE 10 VE ÜZERİ İMAR İZNİ VERİLİRKEN YEREL MÜTEAHHİTLERİMİZE BU SAYININ ÇOK ALTINDA İMAR İZNİ VERİLİYOR. BU KONU İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Kocaeli ‘de Kent Konut ve TOKİ’ye 10 kat ve üzeri imar izni verilirken müteahhitlere genel olarak 3 kat İmar izni verilmektedir. Burada çok ciddi haksız rekabet oluşmaktadır. Bu kurumlar hem kamu kaynaklarını kullanarak, hem de daha fazla imar izni olarak yatırımcılar ile rekabet etmektedir. Bizde Müteahhitler Birliği olarak; üyelerimiz ile güç birliği yaparak konsorsiyum oluşturup; içerisinde sosyal donatıları olan büyük yaşam alanları üretmeyi hedefliyoruz.

SON DÖNEMDE KOCAELİ MÜTEAHHİTLERİ İLE İLGİLİ BASINDA YER ALAN YA DA ALMAYAN OLUMSUZ HABERLERLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Basın kuruluşlarının haberlerine müdahale etmek gibi bir niyetimiz yok olamazda sadece haber yaparken yayın yönetmenlerinin söylentiler yerine doğru bilgiler ile yayınlarını şekillendirmelerini istiyoruz. Sektörün sıkıntılı günler geçirdiğini herkes bilmektedir. Öngörülmez şartlara karşın firmalar önlemlerini almaktadır. Piyasa hacmi ve personel sayısı yüksek olan firmalarımızın aldıkları kararların sonuçlarını almaya başlamaları bazen 1 yıla kadar uzanmaktadır. Bitirilmesi gereken projelerde bazen bu süreyi daha da artırmaktadır. Şu bilinmelidir ki müteahhitlerin işlerini yavaşlatması 200 alt sektörü olumsuz etkileyecektir. Doğruluğu teyit edilmemiş bilgiler şirketlere ciddi zararlar vermektedir. Müşterilerinde panik havası yaratıp düze çıkma ihtimali olan şirketlerin işleri daha da zorlaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir