GEBZE TİCARET ODASI BAŞKANI NAİL ÇİLER’E SORDUK

GEBZE TİCARET ODASI BAŞKANI NAİL ÇİLER’E SORDUK

Dünden farklı şeyler üreterek ve birlikte olarak bu günleri aşacağız.

ÖNCELİKLE GEBZE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER KİMDİR? OKUYUCULARIMIZA KISACA KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

1959 Muş Malazgirt doğumluyum. Yüksek öğrenimim ardından 1979 öğretim yılında Gebze Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak göreve başladım. 1983 yılında ise Gebze’nin ilk özel dershanesine kurucu müdür oldum. 1988’de eğitim sektöründe ki görevime devam ederken Gözde Kırtasiye’yi kurarak ticaret hayatına atılmış oldum. 1993 yılında Gör-Tan Otomotiv adı altında Hyundai Bayiliğini açtım. 1994 yılında Gebze Ticaret Odası Meclis Üyeliğim ve 1999 yılında Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliğim ardından 2009 yılında seçildiğim Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdürmekteyim.
Bu görevlerim yanında TOBB Akreditasyon Kurulu Başkan Yardımcılığı, TOBB Oda ve Borsalar Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Büyük Anadolu Lojistik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerim de devam etmektedir.

GEBZE BÖLGESİ, ÜLKEMİZİN HEM TİCARİ HEM DE ENDÜSTRİYEL HAYATINDA SÖZ SAHİBİ BİR BÖLGE. SİZİN ÖNCÜLÜĞÜNÜZDE DE GEBZE TİCARET ODASI’ NIN ULUSAL ÇAPTA SES GETİREN PROJELER YAPTIĞINI BİZLER DE TAKİP EDİYORUZ. BİZE BÖLGENİZDEN, ODANIZIN ÜYE PORTFÖYÜNDEN VE FAALİYETLERİNİZDEN ÖZETLE BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Odamız; ülkemiz sanayisine, ekonomik hayatına yön veren bir bölgede 17 bini aşkın üyesine hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak; otomotiv yan sanayi, makina imalat, kimya, yazılım, demir çelik sektörlerinde hizmet veren üyelerimiz, ülke ekonomisine, üretimine ve istihdamına katkı sunmaya gayretiyle faaliyetlerini sürdürmektedirler.
Yetki alanımız içinde bulunan Gebze, Çayırova, Darıca, Dilovası ilçelerinde faaliyet gösteren 4000′ e yakın sanayici üyesiyle Gebze Ticaret Odası; Türkiye’nin endüstriyel yaşamında da söz sahibi bir kurum olmakla beraber uluslararası ticaretin geliştirilmesinde de büyük öneme sahip bir kuruluştur.
Oda olarak üyelerimizin ticari ve endüstriyel hayatlarını kolaylaştıracak uygulamaların hayata geçirilmesi konusunda faaliyetler yürütmenin yanında, eğitim, sosyal sorumluluk, bölgemizin tarihi ve kültürel değerlerinin korunarak ön plana çıkarılması gibi konularda çalışmalar yürütmekteyiz.
Odamızın öneminin daha iyi anlaşılması için bölgemizin sahip olduğu değerlerden kısaca bahsetmek gerekirse; Bölgenin göze çarpan karakteristik unsurlarından kısaca bahsedecek olur isek;
Resmi nüfusu 750 bin olmasına karşılık, Gebze bölgesindeki yoğun çalışma trafiği dolayısıyla günlük nüfusu 1 milyonun üzerine çıkmaktadır. Tanımı yapılmış 9 organize sanayi bölgesinde yer alan 1200′ e yakın firmada 104 bine yaklaşan kişi istihdam edilirken, 1adet Serbest Bölge,faal küçük sanayi sitelerindeki 1.127 firmada 10 bini aşkın kişi çalışmaktadır.
Hem üretimin hem ticaretin merkezi olan bölge, ilk 10 Araştırma üniversite arasına girmeyi başaran GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ, Fikrin bilim ve Ar-Ge faaliyetleri doğrultusunda ticarileşmesi yolunu açan BİLİŞİM VADİSİ, Az gelişmiş ülkelere teknoloji ihracatı yapacak olan ULUSLARARASI TEKNOLOJİ BANKASI,
TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, TSE Kalite Kampüsü gibi son derece önemli kurum ve kuruluşlara da ev sahipliği yapmaktadır. 86 Ar-Ge Merkezi, 12 Tasarım Merkezi ve 4 adet Teknoloji Bölgesi ile Gebze, bilişimin üssü olma yolunda ilerlemektedir.
Kalkınmanın en temel unsurlarından olan ihracat sürecinde de, sahip olduğu potansiyeli rakamlarla somut hale getiren bölge, en fazla ihracat yapan iller sıralamasında İstanbul ve Bursa’ dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

Ocak- Mayıs 2018 dönemindeki verilere göre bölgemizin ihracat tutarı, 5 milyar 812 milyon 147 bin dolar. Bu rakamla Kocaeli, 65 ilin toplamından fazla ihracat yapmıştır. Bu ihracat rakamına ulaşılmasında en fazla desteği sağlayan da Gebze bölgesidir.

BİR TİCARET ODASI BAŞKANI OLARAK SON DÖNEMDE YAŞANAN GELİŞMELERİ ELBETTE YAKINDAN TAKİP EDİYORSUNUZDUR. HÜKÜMET YETKİLİLERİNİN İNŞAAT SEKTÖRÜNE İLİŞKİN GETİRDİĞİ YENİ DÜZENLEMELER, İMAR BARIŞI KONUSU VE ODANIZIN BU KONULARDAKİ FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Gelişen dünyada, uluslararasında yaşanan savaşların; ticari, ekonomik ve siyasal mücadelelerin de şeklinin değişmesine yol açmıştır. Ülkemizin iktisadi yaşamının kalbinde bulunan bu bölgede, iş dünyasının temsilcileri olarak bizler; özellikle Ağustos Ayının ilk günlerinden itibaren negatif etkilerini derinden yaşadığımız kur baskısı ile baş etmeye çalışmaktayız.
Serbest piyasa kuralları çerçevesinde; dünya ekonomisine entegre olmuş, daha güçlü, muhtemel saldırılara, tehditlere karşı da hazırlıklı bir Türkiye ekonomisi asıl hedefimizdir.
Ekonomide bağımsızlığımızı güç ve akıl birliğiyle tam anlamıyla sağlamaya da iş dünyası olarak kararlıyız.
Hükümet yetkililerince yürürlüğe konulan düzenlemeler, getirilen kolaylıklar, çalışma azmimiz ve risklerden fırsat yaratma noktasında milletçe sahip olduğumuz kabiliyet sayesinde Türkiye ekonomisinin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inanıyoruz.
İnşaat sektörü ülkemiz ekonomisinin taşıyıcı sektörlerinden birisidir. Büyümeyi destekleyen en önemli sektör bildiğiniz gibi inşaattır ve yıllık ortalamaya bakıldığında 2 milyon kişi bu sektörde istihdam edilmektedir.
8 Haziran 2018 tarihinde başlayarak, 31 Ekim tarihinde sona erecek olan İmar Barışı düzenlemesinin de sektörün canlanması açısından önem taşımaktadır.
Temmuz sonu verilerine göre; İmar Barışı düzenlemesi kapsamında 2,5 milyonu aşkın başvuru yapılmış, 650 milyon liradan fazla bedel toplanmıştır. İlimizde ise İmar Barışı için 124 bin 639 başvuruda bulunulmuştur.
4 Temmuz tarihinde Gebze İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası işbirliğiyle İmar Barışı konulu bir panel gerçekleştirdik. Panelde, imar konusunda yapılan düzenlemelerin ve kentsel dönüşümün şehirlerimizin “akıllı şehir” haline dönüştürülmesinde çok önemli olduğuna dikkat çekerek Gebze bölgesinin tüm potansiyeliyle bu dönüşüme hazır olduğunu belirttik.
Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve müdürlük yetkililerimiz; katılımcıları “imar barışının” detayları hakkında sunumlar eşliğinde bilgilendirirken, panelin son bölümünde gerçekleşen soru-cevap kısmıyla da, katılımcılar zihinlerindeki sorulara yanıt alma imkanı buldular.
Konuya duyarlı üyelerimiz Meclis Salonumuzu doldurdukları gibi lobimizde dahi yer kalmadı. Her konuda olduğu gibi bu konuda da duyarlılık ve farkındalık oluşturmaktan çok memnunuz.
Biz Üyelerimizin ticari hayatları yanında şehrimizin de nabzını tutan bir Odayız. Şehirleşme kültürü sizlerinde bildiği gibi artık başka bir yöne doğru gidiyor. Turistler artık şehirlerin sadece tarihi yerlerini değil, modern şehircilik kavramına uygun olarak inşa edilmesi yanında doğal malzeme kullanılarak yaşama katılmış alanlarını da gezmek ve görmek istiyorlar.
Bu noktada enerji tassarrufu, geri dönüşüm gibi hayati meselelerin de şehircilik kavramı ile beraber dikkatlice incelenmesi gerekiyor. İnşaatlarımızdan çıkan devasa inşaat atıklarının geri dönüşüme kazandırılması yoluyla ekonomimize artı değer üretilmesi çok önemli. Bu iş ülkemizde yapılmıyor değil ama daha kontrollü hale getirilmesi ve yaygınlaştırılması gerek.

RÖPORTAJLARINIZDAN TAKİP ETTİĞİM KADARIYLA SON DÖNEMDE “AKILLI ŞEHİR” KAVRAMI ÜZERİNDE SIKLIKLA DURUYORSUNUZ. AKILLI ŞEHİR KAVRAMI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDAKİ FİKİRLERİNİZİ BİZLERLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Ada bazında kentsel dönüşüm bölgemiz için çok önemli. Kentsel dönüşüm şehrimizi dünyada örnekleri çoğalan Akıllı Şehirlere dönüştürmek için büyük bir fırsat.
Akıllı şehir kavramı; yaşama dair tüm verilerin toplanıp, bilgi iletişim teknolojilerini de kullanarak, vatandaşların hayatlarını kalıcı şekilde kolaylaştırmak için hayata geçirilen bir uygulamalar bütünüdür.
Bu uygulamada Vatandaş (birey) ve konforu en ön plandadır.
Bir kentin tam anlamıyla “akıllı şehir kavramı” ile buluşması, bir çok unsurun birlikte yürütülmesine bağlıdır. Bölgemiz de, sanayinin ve ticaretin gelişmesi ile beraber, kırsal kesimden çok fazlası ile göç almıştır. Resmi nüfusu 750 binlere ulaşan günlük nüfusu ise istihdam dolayısıyla 1 milyonu aşan Şehrimizin gelişmesi ve daha yaşanabilir olması için artık “Akıllı Şehir” çözümleri üretilmesi gerektiği açıktır. Akıllı Şehirler; Akıllı Ekonomi, Akıllı Ulaşım, Akıllı Çevre, Akıllı İnsanlar, Akıllı Yaşam ve Akıllı Yönetim ve Denetim gibi unsurları birarada barındırmaktadır.
Hükümet yetkilileri, sivil toplum kuruluşları olarak hepimiz elimizi taşın altına koyarak, mevcut gelişmeler ışığında bir yol haritası çıkarmamız gerekmektedir. Şehrimizin trafik sorunu artık katlanılabilir değildir. Denize bu kadar yakın olup da deniz yolundan hiç yararlanamamız da irdelememiz gereken en önemli problemlerdendir. Biz Oda olarak sorunun değil, her zaman çözümün parçası olmayı seçtik. Bize bu konularda düşen görevler ne ise elimizden geleni yapmaya da hazırız.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ VE EĞİTİM FAALİYETLERİ İLE DE ÖN PLANDA OLAN BİR ODANIN BAŞKANLIĞINI YAPMAKTASINIZ. EKONOMİK KALKINMANIN HER ALANDA KAYDEDİLECEK SÜREKLİ GELİŞMELERLE MÜMKÜN OLDUĞUNU İFADE EDİYORSUNUZ. SON OLARAK OKUYUCULARIMIZIN DAHA FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLMALARI İÇİN SON DÖNEMDE HAYATA GEÇİRMEYİ PLANLADIĞINIZ PROJELER NELERDİR?

Belirttiğiniz gibi faaliyetlerimiz ulusal ölçekte de bilinir hale geldi ve “takip edilen bir Oda” olduk. Odamızın böyle bir özellik kazanmasında en önemli etkenlerden biri de birlikten aldığımız güçtür.
Girişimcilik konusu, günümüzde ekonomik kalkınmanın en temel kavramlarından biridir. Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve daha iyi anlaşılması için verdiğimiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’ nde ve girişimci istihdamında diğer Oda ve Borsalar arasında ilk sırada yer alıyoruz.
Şimdi girişimciliğin yanına sosyal girişimcilik kavramını eklemek zorundayız. Gelişen teknoloji ile işsizliğin artması, birçok işkolunun yok olması da gündemde. İşte bu noktada sosyal inovasyon ve girişimcilik ruhu ile göçten, gıda güvenliğine, işsizlikten, çarpık kentleşmeye çok farklı sosyal problemi anlayıp bu sorunlara çare arayan sosyal girişimciler devreye giriyor. Sosyal girişimcilerin en büyük özelliği; sürdürülebilir iş modelleri yaratarak kendi gelirini sağlayan çözümler yaratabilmeleridir. Gelişmiş ülkeler bu konuda hızlı ve çok etkin çalışmalar yürütüyorlar.
Eğitim bizim olmazsa olmazımız. Bu kapsamda Odamız Vakfı tarafından Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 4. Mezunlarını verdi. Çağımızın sorunu aranan eleman ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla GOSB işbirliğiyle bölgemize Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandırma projemiz devam ediyor. Hizmet sektöründe eleman eksikliğinin giderilmesi için bölgemize bir Uygulamalı Turizm Otelcilik Meslek Lisesi kazandırdık. Bilişim alanında yetkin gençler yetişmesi için hayırsever bir Üyemizin destekleriyle Bilişim Lisesi’nin eğitim camiamıza kazandırılmasında etkin rol oynadık. Bir ilçede ilk olma özelliğini taşıyan E-Sınav Merkezi’ ni bölgemize kazandırdık. Sosyal sorumluluk alanında da üyelerimizin ve bölgemiz yaşayanların hayatına artı değer katmak için çaba sarfetmekteyiz. Bu bağlamda; 5 adet Acil Servis İstasyonu’ nu,Sağlık Müdürlüğümüzün kullanımına sunduk. Yetki alanımız içinde bulunan yerlerden biri olan Dilovası’ na bir Halk Eğitim Merkezi inşa ettik. Çayırova’ ya da Türk Kızılay Binası ve Kan Merkezi Müdürlüğü kazandırmak için çalışmalarımız sürmekte.
Sanayi 4.0 ve yaratıcı zeka kavramlarının hızla geliştiği günümüzde, çağı yakalamak ve gerisinde kalmamak zorundayız.
Bu noktada hepimizin sorumlulukları var.
Ticarette de bu dönüşümüm arkasında kalmamak için E-TİCARET konusunu gündemimize aldık. Bu alanda çalışmalarımız var, üyelerimizin dış ticaret hacimlerini arttırmak, bölgemiz sanayicisinin elektronik ortamda global ticaret payını yükseltmek istiyoruz.
İşvereni stajyer, stajyeri de aradığı işverenle buluşturmak için Stajyer Transfer Ofisi projemizi hayata geçirmek için altyapı çalışmalarımız sürüyor.
Çocuklarımızı küçük yaşta algoritma ve yazılım kavramlarıyla tanıştırmak amaçlı Robotik Kodlama ve E-Mucit projelerimiz için de hazırlıklarımız var.
Özetle üyelerimizin, bölgemiz insanının hayatına artı değer katma çabasıyla çalışıyoruz. Asıl ve tek amacımız güzel anılmak…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir